Trénovat malé čínské hokejisty? Proč ne. Na sklonku léta se vypravila tříčlenná delegace brněnského Hokejového tréninkového centra do Pekingu a Šanghaje, kde prezentovala své moderní tréninkové metody. Kromě manažera Tomáše Kazlepky a trenérského kolegy Filipa Košeckého se třítýdenní mise zúčastnil také Jiří Sedláček. „Byl to velký zážitek, Čína je jiný svět," tvrdí někdejší kapitán brněnské Komety.
Jaké jste v Číně našli podmínky a zázemí?
Vše bylo na vysoké úrovni. Za poslední dva roky tam vyrostla spousta nových stadionů, které jsou moderní a moc pěkné. Stejné to je i s vybavením hráčů. Dá se říct, že mají ty nejvyšší řady výstrojí. V tomto ohledu je na tom Čína možná i lépe než Česká republika.
Na jaké úrovni byli místní hokejisté?
To už bylo horší… Hokej je v Číně na úplném začátku. My jsme navíc pracovali s dětmi od šesti do deseti let. Bruslit samozřejmě umí, ale úroveň není kdovíjaká. Hlavně v dovednostech s kotoučem a herním myšlení je na čem pracovat.
Má asijský hokejový styl nějaká specifika?
Docela nás překvapilo, že čínské děti byly hodně uvolněné, někdy až nepozorné. Čekali jsme, že budou šlapat jako hodinky, ale chovali se prostě jako děti u nás. Pokud se vám nepodaří je zaujmout, dokážou to dát docela jasně najevo. Hokejově je ale vidět, že jim chybí vlastní kreativita.
Zažili jste při trénincích také komické situace?
Ne přímo komické, ale zajímavý byl například čínský pohled na ideální vytížení tréninkových ploch. Dvě třetiny byly obsazené veřejným bruslením, při němž se odehrávaly i krasobruslařské tréninky. A hokejisti měli k dispozici zbylou třetinu. Nabízel se pohled na množství hodně různorodých lidí na ledě.
Měli jste k ruce nějakého tlumočníka, nebo jste vystačili s angličtinou?
Bez tlumočníka bychom se neobešli, děti rozuměly minimálně. Prý se ji ve škole učí, ale potom se ji stydí používat, aby náhodou neudělali nějakou chybu. Anglicky se v Číně nedomluvíte skoro nikde.
Kemp se odehrál v době, kdy se rozjížděla KHL. Zaznamenal jste humbuk kolem toho, že v ní letos poprvé startuje i čínský tým?
Čína je tak obrovská země, že se tam nějaká KHL ztratí. I když třeba takový Peking se pomalu, ale jistě stává hokejovým městem a o náš sport je tam docela velký zájem. O světovém hokeji ale tamní lidé téměř nemají potuchy. Vzhledem k omezení internetu a dalších médií třeba hráče NHL nezná skoro nikdo. Ptali jsme se malých hokejistů, jestli ví, kdo je to Sidney Crosby – odpověď zněla vždy záporně.
Jaké jste si odvezli mimohokejové zážitky?
Obecně se dá říct, že největší zážitek byla návštěva Číny jako takové. Je to prostě jiný svět, pro Evropana minimálně zpočátku dost těžko pochopitelný. Vzhledem k cenzuře čínské vlády v celé zemi je například blokovaná spousta internetových stránek, včetně veškerých sociálních sítí. Také v televizi je to znát. V době naší návštěvy vrcholily olympijské hry, ale z místní televize jsem měl perfektní přehled jen o tom, jakých úspěchů dosáhli čínští sportovci. Nic víc – zbytek světa jako by se her snad ani nezúčastnil.
Byla pro vás celá akce hodně lukrativní?
Peníze hrály v tomto případě tu nejmenší roli. Byla to pro nás výzva a nová zkušenost se spoustou nezapomenutelných zážitků. Samozřejmě jsme tam jeli s určitou vizí, jakým směrem by se to mělo do budoucna ubírat.
Domluvili jste se na další spolupráci?
Určité věci se naťukly už přímo tam, další se řeší nyní. Možností je spousta a je jenom na nás, jak s nimi naložíme.
Zdroj: http://brnensky.denik.cz/hokej_region/sedlacek-trenoval-male-cinske-hokejisty-ani-nevi-kdo-je-crosby-rika-20161016.html
Zdroj: http://brnensky.denik.cz/hokej_region/sedlacek-trenoval-male-cinske-hokejisty-ani-nevi-kdo-je-crosby-rika-20161016.html