Už na začátku prosince odložil rozhodčí kvůli namrzajícímu trávníku utkání na hřišti Bohemians 1905 proti Plzni. Aby něčemu podobnému kluby předešly, mají v nejvyšší fotbalové soutěži povinné vyhřívání hřišť. Pokud trávník není způsobilý, hrozí jim kontumace. Jenže jarní ligové pokračování startuje už o víkendu a kvůli tuhé zimě se vyhřívání prodraží.
Zbrojovka jej na stadionu v Srbské ulici spustila minulou neděli a za tu dobu ji vytápění stálo už 170 tisíc korun. „Bereme to jako nutnou věc, kterou nechceme podcenit. Jakékoli podcenění může vést k problémům, jak se ukázalo v ligové soutěži na podzim," řekl výkonný ředitel brněnského klubu Vlastimil Ostrý.
Zatímco před rokem kluby díky teplé zimě takřka topit nemusely, letos jede vyhřívání naplno. Nejdražší bývá jeho spouštění. „Obvykle se začíná topit zhruba dva týdny před startem ligy. Záleží na klimatických podmínkách," upozornil karvinský technický ředitel Marian Górniok.
Pokud na trávníku leží sněhová pokrývka, většinou se před zapnutím systému odfrézuje. Jako v Brně. „Trávě v tomto případě sníh spíš pomohl, sloužil jako izolační vrstva a nedošlo k tak brutálnímu promrznutí," poznamenal mluvčí Zbrojovky Martin Lísal.
Slovácko zvolilo šetrnější způsob a spustilo vyhřívání už 2. února. „Nechtěli jsme stahovat sníh pomocí techniky, ale chtěli jsme ho nechat roztát a odtéct. Trávník má být díky tomu v lepší kondici," sdělil ředitel Slovácka Petr Pojezný.
Důležité bývá udržení teploty v takzvané kořenové zóně. Jestliže je vyšší než pět stupňů, probouzí se vegetace. „Ideální stav je do deseti dvanácti stupňů. Když jsme systém spustili, drželi jsme jej takto tři dny, Momentálně jsme na sedmi stupních a reagovat budeme vždy na teplotu v kořenové zóně. Pokud nám klesne, zase přidáme," líčil Górniok.