Zbrojovka složitě skládala sestavu, dvěma hlavičkami ji skolil Necid

Sice obhájce mistrovského titulu zrovna neohrozili, na druhou stranu nejspíš kdekdo čekal od brněnských fotbalistů ještě odevzdanější výkon a snadnější vítězství hvězdami nabité Slavie. Pražský celek v devátém kole nejvyšší soutěže zvítězil na domácím trávníku v Edenu nad Zbrojovkou 2:0 a prodloužil rekordní prvoligovou šňůru bez porážky na 35 zápasů.

Brněnský tým opět látal výrazné díry v sestavě, když těsně před utkáním vypadli zranění obránci Petr Pavlík s Tomášem Jablonským a chyběl také potrestaný gólman Dušan Melichárek.

Na pravém kraji obrany tak poprvé v první lize naskočil Francisco Gomes, který přišel před týdnem z druhé portugalské ligy, mezi tyčemi poprvé od úvodní minuty nastoupil Pavel Halouska. „Musím ho pochválit. V prvním poločase si dobře postavil tyče, další tři šance chytil,“ těšil aspoň výkon dvaadvacetiletého gólmana brněnského trenéra Richarda Dostálka.

Slavia sice měla od začátku převahu, jenže brněnský brankář si poradil s pokusy Josefa Hušbauera, Halila Altintopa, Jakuba Jugase i hlavičkou Simona Deliho mířící pod břevno.

Jenže odpor Zbrojovky přece jen sešívaní zlomili těsně před přestávkou. Ve 44. minutě Hušbauer z levé strany centroval, na přední tyči si ho mezi dvěma zadáky našel Tomáš Necid, který neomylně hlavičkoval do branky.

„Oproti poslednímu zápasu v Karviné nám z nejrůznějších důvodů vypadli čtyři hráči. Proto jsme měli pro někoho překvapivou sestavu. Měli jsme z toho malinko strach, hráči nejsou sehraní. Taktický záměr byl dobře bránit a zkusit rychlý protiútok. Drželi jsme to dlouho, ale kvalita byla na straně Slavie a do poločasu nám dala gól, což jsme přesně nechtěli,“ mrzelo Dostálka.

Po přestávce sice neuspěli Altintop, Jan Sýkora, Danny ani Mick Van Buren, ale posledně jmenovaný nizozemský útočník v 75. minutě našel na zadní tyči Necida, kde opět hlavou rozhodl.

Necid se v nejvyšší české soutěži trefil poprvé od května 2014. „Ví se o něm, že umí dávat góly, formou a kvalitou to jen potvrzuje. Pomohl nám gól do šatny, tým se uklidnil a ve druhém poločase převaha pokračovala,“ radoval se pražský trenér Jaroslav Šilhavý.

Zbrojovka před reprezentační pauzou dál uzavírá tabulku s tříbodovou ztrátou na Jihlavu, Mladou Boleslav a Ostravu, Slavia je třetí.

Slavia Praha - Zbrojovka Brno 2:0 (1:0)

Branky: 44. a 75. Necid
Rozhodčí: Nenadál - Moláček, Myška
ŽK: Hušbauer - Gáč
Diváci: 11.467
Slavia: Laštůvka - Bořil, Jugas, Deli, Sobol - Ngadeu - Sýkora (61. Stoch), Hušbauer, Altintop (71. Van Buren), Danny (82. Souček) - Necid. Trenér: Šilhavý
Brno: Halouska - Gomes, Jovanovič, Gáč, Vraštil - Sedlák, Polák - Fortes (82. Přichystal), Kratochvíl (66. Juhar), Lutonský - Michal Škoda (75. Koné). Trenéři: Přerost a Dostálek

Autor: Jaroslav Kára