Žabiny využily ztrát k výhře, KP Brno v Praze padlo

Povedená příprava brněnských Žabin se odráží i na startu nového ročníku Ženské basketbalové ligy. Svěřenkyně kouče Viktora Pruši v prvním kole porazily pražskou Slavii 78:68. Důležitou výhru na úvod si připsal také Technic Brno, který v očekávaném záchranářském souboji vyhrál na palubovce U19 Chance 90:54. Naopak KP Brno v měření s mistrovským USK Praha neuspělo a z hlavního města veze porážku 64:98.

Žabiny nevstoupily do duelu se Slavií vůbec dobře, když po první čtvrtině prohrávaly o deset bodů. Ještě do poločasu ale stav zvrátily a nakonec dostaly desetibodový rozdíl na svoji stranu. „Špatný vstup do utkání způsobil náš přechod do obrany, dostávali jsme laciné koše z protiútoku. Ve druhé čtvrtině jsme si řekli, že zatlačíme z hlediska obrany, což se nám hrozně vyplatilo. Dali jsme šestnáct bodů ze ztrát soupeře, což hodně nakopne,“ hodnotil Pruša.

Dvaceti body se na výhře podílela nejlepší domácí střelkyně Jana Hausknechtová, která pomohla i čtyřmi trojkami. „Ceníme si tohoto vítězství hodně. Taky chci poděkovat fanouškům, protože opět plná Rosnička je pro nás obrovsky dobrá zpráva,“ těšilo domácího trenéra.

Hostující hráčky naopak přišly o slibně rozehraný duel, k udržení výhry nepomohla ani pivotka Stephanie Maddenová, která ještě loni hrála za Královo Pole. „Udělali jsme v první čtvrtině skoro třicet bodů, což se tady v Brně moc týmům nepodaří. Hráčky to měly okamžitě v hlavě, myslely si, že to takhle pravděpodobně půjde až do konce zápasu,“ zlobil se kouč Slavie Martin Stavěl.

Návrat do dobře známého prostředí nevyšel nové královopolské pivotce Iloně Burgrové, která s brněnským celkem prohrála na hřišti USK Praha, kde strávila předešlých šest sezon. Bývalá reprezentantka odehrála šestnáct minut, nebodovala, ale získala pět faulů.
Premiéra tak nevyšla ani novému královopolskému kouči Davidu Zdeňkovi. „Pro nás je porážka dost krutá. Soupeře jsme chtěli co nejvíc potrápit, ale ukázalo se, že zkušenost stěžejních hráček posouvá USK na stále vysokou úroveň. V naší hře vidím klady, stejně tak zápas ukázal naše chyby,“ řekl Zdeněk na klubovém webu.
V příštím kole jede KP Brno na palubovku Slavie, Žabiny do Mladé Boleslavi a Technic hostí Ostravu.

ŽBL – 1. kolo

∙Žabiny Brno – Slavia Praha 78:68 (17:27, 45:43, 62:48). Nejvíc bodů: Hausknechtová 20, Adamcová 15, Buzovová 10 – Bellocková 19.
∙USK Praha – KP Brno 98:64 (19:15, 44:34, 66:47). Nejvíc bodů: Zahuiová 27 – Šujanová 21, Andělová 14, Remenárová 6.
∙U19 Chance – Technic Brno 54:90 (6:8, 28:41, 41:66). Nejvíc bodů: Petrušková 18 – Zítková 28, Stehlíková 15, Gašicová 13.

Autor: Martin Vymyslický