Vydřená výhra. Kometa přetlačila Litvínov na nájezdy a slaví pošesté v řadě

Brno – Po suverénní výhře nad Pardubicemi se tentokrát znovu nevyhnuli výkyvům a nepřesnostem. Jenomže hokejisty brněnské Komety v této sezoně extraligy zdobí, že cestu k vítězství najdou navzdory pochybením.

V nedělní partii na domácím ledě s Litvínovem sice dvakrát ztratili vedení, ale nakonec vyhráli 4:3 po samostatných nájezdech. Brňané udrželi tříbodový náskok na čele extraligové tabulky před Spartou a vyhráli pošesté v řadě. „Náš výkon nebyl ideální. Nechci snižovat kvalitu soupeře, ale nepodali jsme výkon jako v pátek proti Pardubicím a předtím ve dvou třetinách s Kladnem,“ řekl trenér brněnského celku Petr Fiala.

O úvodní trefu domácího týmu se postarala v deváté minutě čtvrtá lajna. Po kvalitním pasu Vladimíra Svačiny překonal klečícího brankáře Litvínova Davida Honzíka sváteční střelec Silvester Kusko, „Gólů je od naší lajny zatím málo. Ale přišel Vláďa Svačina. Zvykáme si na sebe a jsme rádi, že se nám teď v posledních dvou zápasech dařilo i gólově. (V pátečním duelu proti Pardubicím vstřelil gól Svačina – pozn.red.),“ radoval se po svém premiérovém gólu v tomto ročníku Kusko.

Dvoubrankový náskok Kometě ještě v první části vystřelil po samostatném úniku Tomáš Plekanec.

Hosté sice ve druhé části dokázali posílené sebevědomí po první venkovní výhře sezony v pátečním duelu v Kladně. Dvěma brankami srovnali, jenomže Kometu dostal po polovině zápasu po velkém tlaku do vedení trefou bruslí Jakub Lev.

O tři branky Komety se postaraly tři formace, gólově mlčela pouze nejproduktivnější první s Petrem Holíkem na centru. „Je důležité, že se prosadilo víc útočných lajn. Většinu sezony táhne první lajna. Je důležité, aby to na sebe někdy vzaly i ostatní formace. Čím víc zápasů se prosadíme i ostatní lajny, tím víc z nich sejmeme tlak. Staneme se tak nečitelnější pro ostatní,“ vykládal Lev.

Ve třetí části se povedlo drzým hostům srovnat krok po trefě Lukáše Válka a duel dospěl do prodloužení. „Litvínov hrál výborně. Připravovali jsme se na to. Šlo o velkou přetahovanou. Hraje hodně nahoru dolů a brejkový hokej. Nechtěli jsme to hrát, ale vždy se to pak trochu zvrtne,“ zmínil Lev.

Turbulentní bylo i prodloužení, v němž dvě velké šance spálil Tomáš Plekanec a na druhé straně napálil tyč Jan Ščotka.
V trestném střílení se prosadilo hned pět střelců. Poslední slovo měli Brňané. Rozhodující nájezd proměnil Svačina. „Nájezdy jsme nezvládli, ale klobouk dolů před našimi hráči, jak bojovali,“ chválil asistent kouče Litvínova Radim Skuhrovec bojovné Severočechy.

Kometu čeká další duel v pátek na domácím ledě proti pátému celku tabulky Mladé Boleslavi.

Kometa Brno - Verva Litvínov 4:3 sn.(2:0, 1:2, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Kusko (Svačina, Pyrochta), 18. Plekanec (Plášek ml., L. Horký), 32. Lev (Hruška, Štencel), rozh.náj. Svačina – 22. Lukeš (Jarůšek, T. Pavelka), 27. Kašpar (Gerhát), 53. Válek (Pavelka).
Rozhodčí: Obadal, Stano – Jindra, Zika.
Střely na branku: 24:26.
Zblokované střely: 11:11.
Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1

HC Kometa Brno: Vejmelka – Svozil, Němec (A), Gulaši, Pyrochta, Štencel, Bartejs, Malec – Zaťovič (C), Holík, Kucsera – Plášek ml., Plekanec (A), Horký – Orsava, Hruška, Lev – Svačina, Kusko, Jenyš.
Verva Litvínov: Honzík – Pavelka, Jánošík (A), Ščotka, Baránek, Doudera, Štich – Lukeš, Hübl (A), Válek – Jarůšek, Hanzl, Petružálek – Kašpar (C), Gerhát, Myšák – Trávníček, Helt, Jurčík – Zygmunt.

Autor: Václav Petrů