Tvrdý boj o basketbalové posily. Cizinky jsou sázka do loterie, tvrdí šéf Foltýn

Nantes – Měly smělé ambice. Jenže přišly komplikace. Basketbalistky Králova Pole chtěly navázat na účast z minulého roku ve finále play-off české nejvyšší ženské ligy a porvat se o dobrý výsledek v EuroCupu. „Skládali jsme česky laděný tým, ale bohužel přišla zranění Gabriely Andělové a Veroniky Remenárové, proto jsme museli kádr doplnit a posílit,“ říká předseda brněnského celku Richard Foltýn.

Zbraně Královo Pole nesložilo. Ihned začalo shánět náhrady. „Jestli ambice chtějí zůstat nejvyšší, tak jsme prostě museli přivést někoho dalšího. Zrovna Andělová zastávala klíčovou roli rozehrávačky, bez ní jsme měli málo možností,“ uvědomuje si brněnská kapitánka Sarah Beránková.

Jenže sezona už se rozběhla. „České a slovenské hráčky měly vyřešenou klubovou příslušnost, takže se přestupy řešily těžko, proto jsme se museli podívat do ciziny,“ líčí Foltýn.

Právě na zahraničním trhu se Králově Poli podařilo ulovit zajímavá jména. „Řadu let pracujeme se spoustou agentů. Když jsme hledali posily, tak jsme se na dva z nich obrátili. Skvěle nám poradili litevskou reprezentantku Dovilé Saurazaiteovou za dobrých finančních podmínek, protože předtím nehrála mimo rodnou zemi. Pak jsme narazili na Jasmine Gillovou, na kterou jsme dostali tip,“ odkrývá předseda brněnského mužstva.

Výběr cizinek se zdařil. Ne vždy tomu tak bývá. „Takové přestupy jsou sázka do loterie. Kolikrát kluby mění až osm cizinek v rozehrané sezoně. Snažíme se společně s trenérem a manažerem klubu podívat na charakterové vlastnosti hráčky. Pátráme i po jejich pověsti a lidské stránce. Analyzujeme si bývalá angažmá, proč tam skončily, jestli nešlo o špatné okolnosti. Protože si zakládáme na tom, aby v kolektivu panovala dobrá atmosféra,“ glosuje Foltýn o kritériích, podle kterých vybírají.

První zápas v královopolském dresu ve středu od osmi hodin večer odehraje slovenská reprezentantka Sabína Oroszová. Na palubovce Nantes v posledním utkání brněnského celku v letošním tažení EuroCupu, protože šanci na postup už prakticky nemá. „Pro nás je důležité, aby se dostávala do herního konceptu, který tvoříme, a sžila se s hráčkami,“sděluje Martin Pospíšil. Nový trenér, kterého čeká druhý zápas v roli stratéga basketbalistek Králova Pole.

Čečensko? Ne! My jsme Česko

Ne vždy vyjednávání s cizinkami skončí zdárně. Mnohdy nastane i kuriózní případ. „Měli jsme příhodu s jednou hráčkou, která hrála v Německu. Zájem byl oboustranný. Jenže ona byla Američanka, takže než přijela k nám, musela se vrátit do rodné země. Následně i přesto, že jsme podepsali kontrakt, k nám nikdy nepřicestovala, protože jí rodiče zakázali hrát v Čečensku. Přes agenta jsme vysvětlovali, že jsme Česká republika, posílali jsme jim ukázky Prahy a Brna, aby viděli, jak to u nás vypadá. Stejně zákaz platil. Dodneška nechápu proč,“ popsal úsměvnou perličku Foltýn.


Autor: Vladimír Formánek

Zdroj: https://brnensky.denik.cz/ostatni_region/tvrdy-boj-o-basketbalove-posily-cizinky-jsou-sazka-do-loterie-tvrdi-sef-foltyn-20181212.html

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací