Trápení Zbrojovky pokračuje, s Libercem ji srazil vlastenec Kijanskase

Fotbalisté Zbrojovky prohráli v sedmém kole nejvyšší české soutěže na domácím trávníku s Libercem 1:2 a nadále jim patří poslední příčka.

Hororovější úvod utkání nemohl brněnské fotbalisty potkat. Už v osmé minutě Petr Ševčík nasměroval do pokutového území lehký centr, který si však litevský stoper Zbrojovky Tadas Kijanskas ledabyle srazil do branky a Liberec v duelu sedmého kola nejvyšší soutěže vedl. „U tak zkušeného hráče by nemělo docházet k tak nešťastnému momentu, jaký nastal. Dalo se to vyřešit jiným způsobem, což nás stálo body,“ mrzelo brněnského trenéra Richarda Dostálka.

Jihomoravany to nepoložilo, hned vzápětí ze standardní situace hbitě vypálil domácí zadák Lukáš Vraštil, ale liberecký gólman Václav Hladký předvedl parádní zákrok. Jenže pak domácí polevili a do šancí se dostával Liberec. Ve 23. minutě slabě v dobré pozici střílel Zdeněk Folprecht, za minutu dostal kupu času na zadní tyči liberecký kapitán Vladimír Coufal, ale brněnský gólman Dušan Melichárek byl opět pozorný.

Do druhé půle poslala Zbrojovka čerstvé hráče Alvina Fortese s Michalem Škodou a liberecký tým uzamkla na jeho polovině. Ze zvýšené aktivity vyplynula branka v 65. minutě, když Milan Lutonský vybojoval míč, přistrčil ho na hranici vápna Tomáš Pilíkovi, který se neukvapil a předal Fortesovi, jenž vstřelil první gól v české nejvyšší soutěži.

Za dvě minuty se mohl prosadit i druhý střídající hráč, když Zbrojovka ve třech postupovala na dva bránící hráče. Pilík posunul míč na Škodu, jenže ten přízemní střelou nechal vyniknout libereckého gólmana. A tak se za čtyři minuty opět radovali hosté, kteří vyšachovali brněnskou obranu. Centr Coufala doputoval k Romanu Potočnému, který vypálil precizně – 2:1.

O tři minuty později mohl Potočný ještě zvýšit, ale orazítkoval tyč. „Chtěli jsme hrát aktivně, bavili jsme se o tom, že chceme hrát jednoznačně na vítězství, využít situace domácích, kteří bodů moc neměli. Chtěli jsme je dostat pod tlak, dát první branku a z brejkových situací přidat další, první půlka plánu se povedla, pak jsme měli spoustu možností, které jsme nevyřešili dobře. Do druhého poločasu jsme zdůrazňovali, abychom přidali druhou rozdílovou branku, ale nechali jsme se zatlačit, domácí zjednodušili hru, pomohlo jim střídání, kdy přišel Škoda za Koného, udržel víc míčů a dělal nám větší problémy. Dostali jsme se pod tlak a obdrželi branku. Jak už to většinou v takových utkáních bývá, domácí většinou přitlačí a využijí podpory diváků, ale začali jsme hrát aktivně a Potočný dal na 2:1. Z dalších šancí Coufal nebo Potočný gól nedali, takže to byly nervy až do konce, ale máme tři body z venku, hodně si jich vážíme. Dvakrát jsem tady prohrál, potřetí to vyšlo,“ oddechl si liberecký kouč Jindřich Trpišovský.

Opaření domácí už se na nic nezmohli. „Na soupeře jsme byli připravení, bohužel v prvním poločase nastal moment při vlastní brance, který nás dostal do kolen, a trvalo celý poločas, než jsme se dokázali vzpamatovat. Ve druhém poločase jsme zmobilizovali síly a vstoupili jsme do něj po dvou střídáních aktivnější, nadšení přineslo vyrovnávací branku. Pak se zápas asi zlomil, hrálo se nahoru dolů, šance na obou stranách, my jsme neproměnili, soupeř dal gól, a tím jsme zápas prohráli,“ posteskl si Dostálek.

Autor: Jaroslav Kára