Těsnou přetahovanou rozseklo až prodloužení. Kometa v prvním semifinále padla

Liberec – Semifinálová bitva mezi hokejisty Bílých Tygrů a Brna odstartovala ve velkém stylu. Hráči obou mužstev se prezentovali úchvatnou podívanou. Strhující utkání ve svůj prospěch nakonec získal Liberec, který o vítězství 4:3 rozhodl až v prodloužení a v sérii vede 1:0 na zápasy.

Pro Kometu nezačal duel vůbec dobře. Hned ve druhé minutě se zranil Jan Hruška. „Soupeř do mě strčil, nevím, jestli to bylo s pukem, nebo ne. Nešťastně jsem spadl na ruku a vyhodil si ji,“ líčil po zápase Hruška s ramenem v ortéze. Jeho start ve čtvrtečním druhém zápase je vysoce nepravděpodobný.

Brňané měli k dispozici jen tři centry. „Hrálo se hůř, jelikož Hrouda (Jan Hruška – pozn. red.) je výborný hráč. Chyběl nám. Museli jsme se různě točit. Mít o jednoho útočníka méně je znatelná komplikace,“ sdělil útočník Komety Petr Holík.

Ten na konci první třetiny vyrovnával stav duelu na 1:1. Z přesilovky. Už před úvodním buly bylo jasné, že právě početní výhody jsou jeden z klíčových faktorů souboje Komety s Libercem. Oba celky totiž v téhle disciplíně excelují, což se potvrdilo záhy po začátku zápasu.

První gól vstřelil bývalý hráč Komety Marek Kvapil. Brněnský útočník Martin Erat předtím fauloval, a Liberec trestal. „Věděli jsme, že má kvalitní přesilovky,“ krčil rameny forvard úřadujícího mistra Martin Zaťovič.

První třetina nabídla výživných dvacet minut. Kromě dvou zmíněných branek byly k vidění mraky šancí na obou stranách kluziště. O něco aktivnější se jevili domácí. Byla to ale Kometa, která záhy po začátku druhé třetiny šla do vedení. Odražený puk v chaosu domácí obrany uklidil do branky Jan Štencel.

Gólové hody pokračovaly a v pětatřicáté minutě už vedli pro změnu zase Bílí Tygři po trefách Lukáše Krenželoka a Libora Hudáčka. Radost domácích z obratu trvala necelé dvě minuty. Ke kličkované se rozjel Holík a předložil tutovku Zaťovičovi.

Ve třetí třetině další góly nepadly. „Zápas měl výborné tempo. Oba týmy předvedly výkon hodný semifinále play-off. Skóre po základní hrací době bylo spravedlivé,“ sumarizoval duel brněnský asistent kouče Kamil Pokorný.

Do prodloužení si Kometa přenesla přesilovku, kterou ale gólově nevyužila. Trefila pouze tyč. Početní výhodu posléze dostal i Liberec, což se nakonec ukázalo jako rozhodující moment. Domácím vítězství trefil stylově kapitán Petr Jelínek.

Brněnský tým tak s Libercem v sérii hrané na čtyři vítězné zápasy prohrává 0:1. „Jsme teprve na začátku. Duel byl vyrovnaný. V prodloužení jsme měli první šanci, bohužel jsme nedali. Naopak soupeř využil druhou přesilovku v zápase, proto vyhrál. Hodíme to za hlavu, podíváme se na video a ve druhém střetnutí jedeme nanovo,“ pravil odhodlaně Holík.

Druhé utkání se hraje ve čtvrtek od sedmi hodin večer opět na ledě Liberce.

BÍLÍ TYGŘI LIBEREC – HC KOMETA BRNO 4:3 pr. (1:1, 2:2, 0:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 5. M. Kvapil (Ševc, Birner), 26. L. Hudáček, 35. L. Krenželok (M. Zachar, Šmíd), 69. Jelínek (Redenbach, Krenželok) – 20. P. Holík (Mueller, O. Němec), 22. Štencel (M. Erat), 37. Zaťovič (P. Holík).
Rozhodčí: Šír, Mrkva – Lederer, Kis.
Vyloučení: 4:4. Využití: 2:1.
Střely na branku: 40:31.
Diváci: 7500 (vyprodáno).
Nejlepší hráči: Libor Hudáček – Petr Holík.
Stav série: 1:0.

Bílí Tygři Liberec: Will – Kolmann, Derner, T. Hanousek, Šmíd, Havlín, Ševc, Doherty – Ordoš, L. Hudáček, Birner – Lenc, Filippi, M. Kvapil – M. Zachar, P. Jelínek, L. Krenželok – Lakatoš, Redenbach, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Augusta.
HC Kometa Brno: Čiliak – O. Němec, Baranka, Štencel, Gulaši, Z. Michálek, Bartejs, Malec – Mueller, P. Holík, Zaťovič – M. Erat, Hruška, Orsava – Vondráček, L. Čermák, Dočekal – Köhler, Kunc, Mallet. Trenéři: Zábranský, Pokorný, Horáček a Oslizlo.