Plzni unikly pravidla a Erat trestal. Kometa uhájila první místo

Zase ukázali vnitřní sílu. Hokejisté brněnské Komety v jedenáctém kole extraligy v Plzni nezvládli první třetinu, kterou prohráli 0:3. Jako už poněkolikáté v sezoně se však vzchopili a v souboji o první místo nakonec zvítězili 5:4 po prodloužení.

Brňané uhájili vedení v tabulce, Plzeň je druhá o dva body zpět. „Byl to pohledný zápas, který se musel divákům líbit. Kluci prokázali sílu a zvedli se,“ těšilo asistenta kouče Komety Petra Hakena.

Úřadující mistr drží po jedenácti odehraných kolech jeden primát. Jako jediný obrátil vývoj utkání, v němž ztrácel tři góly. A to dokonce dvakrát, v Plzni a v Pardubicích na konci září při výhře 5:4. „Byla to od nás tragická třetina. Dostali jsme první gól a všechno se to nějak sesypalo, všude jsme byli o krok pozadu. Jsem rád, že jsme ukázali, že máme natolik silný kádr, že se z toho nepoděláme,“ řekl forvard Komety Tomáš Svoboda pro Českou televizi.

Plzeň přestřílela v první části Kometu drtivě 15:4. Brzké rány ji zasadili Tomáš Mertl i Petr Straka z brankovistě a střelou mezi betony Marka Čiliaka Dominik Kubalík. Pro Plzeň ale první část nebyla bezchybná. Skončil v ní bývalý gólman Komety Alexandr Hylák kvůli zranění kolena.

Nahradil jej jedenadvacetiletý Lukáš Sochůrek. „Šlo o klíčový moment. Taková změna se na týmu nějak podepíše a zvlášť proti prvnímu týmu,“ tvrdil asistent kouče Plzně Jiří Hanzlík.

Brňané se probudili a ve druhé části Sochůrka přivítali góly Martina Erata, Tomáše Svobody a Vojtěcha Němce. I na druhou trefu Mertla dokázali hosté odpovědět a do prodloužení poslal duel opět Svoboda. „Začali jsme se víc srážet, zlepšili pohyb, přidali na důrazu a ve druhé třetině jsme byli lepší. Také se potvrdilo, že se nám přesilovky daří, i výhodu v prodloužení jsme sehráli dobře a zaslouženě jsme brali druhý bod,“ uvedl Haken.

Z devíti gólů v utkání padlo v přesilovkách pět a tato statistika vyzněla 3:2 pro Kometu. V početní převaze také zápas rozhodla.

Erat si další přesnou ranou připsal po 38 sekundách prodloužení druhý a také vítězný gól. „Bohužel v závěru třetí třetiny přišlo naše vyloučení, pramenící nejspíš z nevědomosti. Obránce Michal Moravčík hodil brankáři ztracenou hokejku a byl vyloučen,“ mrzelo Hanzlíka porušení pravidla, za které se vylučuje zřídka.

Škoda Plzeň – Kometa Brno 4:5 pr. (3:0, 1:3, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 6. Mertl (D. Kubalík, Stach), 8. Straka (D. Sklenička, Kindl), 12. D. Kubalík (Pulpán), 40. Mertl (P. Kadlec, D. Kubalík) – 22. M. Erat (J. Krejčík), 27. T. Svoboda (L. Čermák, Vincour), 30. V. Němec (Štencel), 43. T. Svoboda (Zaťovič, M. Erat), 61. M. Erat. Rozhodčí: Hodek, Pavlovič – Gerát, Hynek. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:3. Střely na branku: 29:29. Zblokované střely: 14:9. Hity: 16:11. Úspěšnost vhazování: 60 % (27/45) – 40 % (18/45). Diváci: 7111.

Škoda Plzeň: Hylák (20. Sochůrek) – Moravčík, Čerešňák, D. Sklenička, P. Kadlec (C), Pulpán, Jones – Schleiss, Mertl, Gulaš (A) – D. Kubalík, Stach, Indrák (A) – Kindl, Kracík, Straka – Hollweg, Preisinger, M. Chalupa.
Kometa Brno: Čiliak – Barinka, Štencel, Gulaši, J. Krejčík, Malec, Bartejs – Zaťovič (A), H. Zohorna, M. Erat (A) – T. Svoboda, L. Čermák (C), Vincour – Dočekal, V. Němec, Haščák – R. Zohorna, Nahodil, Mallet – T. Havránek.

Autor: Petr Musil