Obavy z menší postavy? Opomíjený Holík se konečně dočkal reprezentační pozvánky

Brno – Poprvé spolu naskočili už v přípravě před startem aktuálního extraligového ročníku. Od té doby kosí jednoho soupeře za druhým. Trio hokejových útočníků Komety Petr Holík, Martin Zaťovič a Peter Mueller si mezi sebou vytvořilo kouzelnou magii. Americky snajpr Mueller doposud nasázel dvaadvacet branek. Těží zejména z geniálních nahrávek Holíka. Nevysoký režisér zažívá bodově nejplodnější sezonu. Ve dvaačtyřiceti utkáních nastřádal pětačtyřicet bodů, čímž se řadí na třetí příčku extraligové produktivity. Proto je až kupodivu, že ve skvělé formě hrajícího Holíka míjela reprezentační pozvánka.

„Těžko říct. Možná se trenéři národního týmu báli, jestli se dokáže prosadit na mezinárodní scéně svým menším vzrůstem. Jinak si opravdu nedovedu vysvětlit, proč nedostával nominace,“ hledal důvody hokejový expert Jakub Koreis.

Nakonec se šestadvacetiletý centr dočkal. Jedenatřicet reprezentačních startů rozšíří na švédských hokejových hrách.

V aktuální sezoně Holík prokazuje stabilní formu. Body se přičítají prakticky každý zápas a herní pohoda vzkvétá. Například při demolici Chomutova, který Kometa rozprášila 7:1. Za rozhodnutého stavu se za brankou soupeře pokusil nabrat kotouč na čepel a zasunout ho jako lopatou za záda gólmana. „Vůbec nevím, co mě to napadlo. Prostě mi blesklo hlavou, že to vyzkouším,“ líčil Holík s úsměvem pokus o fintu.

„Jenže puk mi hned sklouzl z hokejky,“ doplnil.

Holík v extralize tuto sezonu

Odehrané zápasy: 42
Body: 45
Góly: 13
Asistence: 32
Body v přesilovce: 17
Hodnocení účasti na ledě +/-: + 12
Průměrně odehraný čas: 18:13 minut
Celkový odehraný čas: 764:45 minut
Absolvovaná vhazování: 830
Vyhraná vhazování: 408

Na reprezentační sraz jede i se svým kumpánem z elitní lajny Martinem Zaťovičem, který v této sezoně nastřádal už devatenáct přesných zásahů a osmnáct asistencí. Zaťovič se dočkal kuriózní nominace už v listopadu loňského roku. „Byl jsem mezi náhradníky, což jsem moc nevěděl. Měl jsem zranění, se kterým jsem docela dlouho hrál. Ráno mi napsali, že mám jet na nároďák, tak jsem řekl, že asi ne. Bylo to strašně narychlo. Navíc jsem ani s nikým nekomunikoval,“ zavzpomínal čtyřiatřicetiletý forvard.

Unikát po 49 letech

Do nominace České republiky na švédské hokejové hry se vměstnala hned čtveřice hráčů Komety. Z obránců reprezentační dres obléknou Ondřej Němec a Jan Štencel, z útočníků pak Martin Zaťovič a Petr Holík. Archiváři úřadujícího mistra z historie vyštrachali, že čtyři brněnští hráči se naposledy dostali do národního týmu naráz v roce 1970. Tehdy na mistrovství světa odjeli František Ševčík, Oldřich Machač, Richard Farda a Josef Černý.

Krom dvou útočníků vyslala Kometa do národního týmu ještě dva obránce. Jana Štencela a Ondřeje Němce, který už sice jednou reprezentační kariéru ukončil, ale k návratu se nechal přemluvit od trenéra Miloše Říhy.

Z bývalých hráčů brněnského celku se do nominace dostal Hynek Zohorna a Jakub Krejčík. Nováčkem reprezentačního srazu je jedenadvacetiletý útočník Radek Koblížek, který hraje za finský celek Kärpät Oulu, ale v mládežnických kategoriích nastupoval za Kometu.


Autor: Vladimír Formánek

Zdroj: https://brnensky.denik.cz/hokej_region/obavy-z-mensi-postavy-opomijeny-holik-se-konecne-dockal-reprezentacni-pozvanky-20190204.html

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací