Kometa má cenné tři body. Výhru a Mars trefil Zaťovič

Brno – Uplynula čtyřiapadesátá minuta vypjatého hokejového duelu mezi Kometou a Vítkovicemi. Stav stále 0:1 pro ostravský celek. Napětí houstlo. Brňané zvyšovali obrátky, jenže bez gólového efektu.

O minutu později do útočného pásma prolétl větroplach Karel Plášek mladší, faulovaný a vpádu se prosmýkl kolem obránce a naservíroval kotouč před odkrytou branku Jakubovi Orsavovi, který se nemýlil. 1:1.

Brněnská aréna explodovala poprvé. Za další minutu se před brankou zjevil Martin Zaťovič a svým důrazem procedil puk do branky. 2:1 pro Kometu. „Opakovali jsme si, že musíme zůstat pořád trpěliví. Měli jsme parádní první třetinu, ale zase zahrála naše stará písnička: Nedali jsme gól. Pak jsme prohrávali, ale nakonec jsme se z toho vyhrabali,“ radoval se Zaťovič.

Fanoušci Komety byli ve varu. Až se zdálo, že jde o utkání play-off. Kvalita duelu totiž rozhodně připomínala boje ve vyřazovací části. Navíc se hrálo o hodně. V souběžně hraném zápase Olomouc vyhrála, a kdyby Kometa doma padla, náskok na šestém místě na sedmé Hanáky by byl pouze bod.

Navíc další extraligové kolo odehraje obhájce Masarykova poháru na ledě prvního Liberce. Bílí Tygři přitom Kometu v aktuálním ročníku třikrát porazili. „Jedeme tam hrát na krev a pro body. Musíme jim ukázat, že proti nám se nehraje jednoduše,“ burcoval Zaťovič.

Ten proti Vítkovicím vstřelil už svoji dvaadvacátou trefu v této sezoně. Gól navíc oslavil tak, že byl potrestán osobním desetiminutovým trestem. „Nemůžu se k tomu vyjadřovat,“ respektoval Zaťovič pravidlo o zákazu vyjadřování se k výkonu rozhodčího do čtyřiadvaceti hodin po skončení utkání, ač měl určitě co říct.

Trest dostal za to, že po vstřelené brance se zaradoval před hostujícím brankářem Patrikem Bartošákem. „My se ale takhle radujeme celý zápas navzájem. Jednou on na mě a pak naopak,“ hlesl čtyřiatřicetiletý forvard.

Nakonec ale měl důvod k radosti. Kometa vyhrála a v tabulce udržela pátou příčku. To Vítkovice se sesunuly na sedmou pozici. „Zlobím se na na všechny. Prostě nejsme schopni dotáhnout zápas do vítězného konce a poděláme to. Ani mě to nemrzí, spíš mě to sere,“ bědoval gólman Vítkovic Bartošák.

Brněnský tým ukázal charakter a sílu i bez Martina Erata a Petera Muellera. „Strašně cenné vítězství nejen z pohledu tabulky, ale i z toho, že hráči si dokázali, že hokej se hraje šedesát minut a i trochu v okleštěné sestavě dokázali nepříznivý vývoj otočit v posledních minutách,“ líčil asistent kouče Komety Kamil Pokorný.

Po výhře se z kabiny Brna ozývala ona líbezná písnička: Raketou na Mars poletíme zas. K dalšímu titulu?

Kometa Brno - Vítkovice Ridera 3:1

Třetiny: 0:0, 0:1, 3:0.
Branky a nahrávky: 55. Orsava (Plášek ml., Hruška), 56. Zaťovič (P. Holík), 60. Dočekal (P. Holík) – 29. Lev (Dej).
Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0.
Střely na branku: 36:25.
Rozhodčí: Hribik, Šír – Hlavatý, Tošenovjan.
Diváci: 7700 (vyprodáno).

Kometa: Čiliak – O. Němec, Štencel, Gulaši, Z. Michálek, Bartejs, Malec, Barinka – Zaťovič, P. Holík, Mallet – Köhler, Hruška, Orsava – Dočekal, L. Čermák, Vondráček – Plášek ml., Süss, P. Kratochvíl.
Vítkovice: Bartošák – Výtisk, Trška, Šidlík, Gregorc, Mrázek, Hrabal, D. Krenželok – Olesz, Lev, Dej – Schleiss, O. Roman, Tybor – D. Květoň, Poletín, Szturc – Kucsera, Š. Stránský, Kurovský.

Autor: Vladimír Formánek