Egoé napsalo historii. Poprvé se vměstnalo mezi smetánku

Brno – Definitivně překročili svůj stín. Basketbalisté egoé Brno si poprvé za šest let v české nejvyšší soutěži zajistili postup minimálně do předkola play-off. O účasti v elitní nadstavbě A1 osmi nejlepších celků rozhodli díky sobotní výhře 89:77 na domácí palubovce proti Hradci Králové.

Ještě před dvěma měsíci přitom situace brněnských basketbalistů vypadala beznadějně. Klub se krčil u dna tabulky, poté ale vyhrál pět z následných devíti utkání, čímž se katapultoval mezi elitní osmičku. „Jde o velkou událost pro celý klub. Sešli se tu skvělí a talentovaní kluci, které čeká velká budoucnost. Tímto postupem pro nás nic nekončí. Budeme hrát s nejlepším týmy a mámě před sebou hodně práce,“ hodnotil průlomový postup trenér celku Chris Chugaz, který v listopadu nahradil v pozici trenéra Slovince Dejana Jakaru.

Ještě v poločase přitom brněnští basketbalisté prohrávali s posledním týmem soutěže Hradcem 32:42, zlom se jim ale povedl ve třetí čtvrtině, kterou ovládli o čtrnáct bodů. „Byl to zápas dvou rozdílných poločasů, ale musím říct, že nám utkání vyhrála obrana. I když dostat od Hradce v domácím utkání 77 bodů je dost, tak především ve druhé půli nás defenziva opravdu podržela,“ zmínil křídelník brněnského celku Radek Pumprla, jenž se poprvé po takřka roce představil na domácím hřišti.

V utkání si bývalý mládežnický reprezentant připsal devět bodů, nejvíc z českých hráčů hájících dres egoé. Výhru jinak řídilo americké trio Davell Roby, Deremy Geiger a Reginald Keely, které dohromady zaznamenalo úctyhodných osmapadesát bodů.

Egoé nyní čeká nadstavba A1, v němž ve čtrnácti kolech dvakrát změří síly se zbylými sedmi nejlepšími účastníky Národní basketbalové ligy. První duel je čeká ve středu doma od osmi hodin večer proti Pardubicím.

V případě, že se Brňané v tabulce vyhoupnou o dvě pozice, postoupí přímo do čtvrtfinále play-off, pokud skončí sedmí nebo osmí, zahrají si předkolo play-off. „I když nepostoupíme přímo, budeme mít pro předkolo výhodu domácího prostředí, což hraje velkou roli. Navíc nás teď čekají zápasy s nejlepšími týmy, které nás dobře připraví,“ uzavřel Pumprla. Ať už Brňané dopadnou jakkoliv, posun oproti minulosti jim už nikdo nevezme.