Čeští mladíci slavili bronz, i díky smrtonosné střele Gajarského

Heroický bronzový závěr. Čeští hokejisté do sedmnácti let zakončili Turnaj pěti zemí, který pořádaly Brno a Přerov, výhrou 2:1 proti Rusku. Domácí hokejisté napravili sobotní zaváhání 2:4 s Američany a k bronzu je nasměrovaly góly Adama Gajarského a Zacka Malíka, které vtěsnali do 58. minuty. „Byla to krásná výhra. Kluci v posledním zápase turnaje hrozně moc chtěli, bylo to udřené, ale zasloužené," povídal český trenér Petr Haken.

Právě přílišná snaha však podle Hakena jeho svěřencům uškodila v duelu s Američany. Před úctyhodnou návštěvou 3558 diváků čeští mladíci ztratili vedení 2:0 a byli nedisciplinovaní. V neděli je však euforie z atmosféry nesvázala. „Řekli jsme si, že máme posledních šedesát minut na turnaji a musíme vyhrát. Nebylo kam uhnout a na co se šetřit,“ řekl obránce brněnské Komety a kapitán českého výběru Libor Zábranský mladší.

Domácí ostřelovali ruskou branku a dotahovali jednobrankovou ztrátu po gólu Alexandra Chovanova. Brněnský gólman Lukáš Dostál čelil pouze osmnácti střelám. Jeho spoluhráči jich vyprodukovali 42. „Říkal mi, že si pomalu dvě třetiny nešáhnul na puk. První třetina od nás byla zaskočená, ale poté jsme byli v euforii stejně jako lidi. Jakmile jsme vyrovnali, Rusové měli hlavy dole a nevěděli, co dělat,“ prohlásil Zábranský, jehož se spoluhráči v neděli hnalo v DRFG Areně 2898 diváků.